• کابینت مدرن
  • کابینت مدرن,کابینت اشپزخانه,کابینت,کابینت هایگلاس
  • کابینت مدرن,کابینت اشپزخانه,کابینت,کابینت هایگلاس
  • کابینت مدرن,کابینت اشپزخانه,کابینت,کابینت هایگلاس

کابینت چیست ؟

کابینت ها به چند دسته تقسیم می شوند

نکاتی برای داشتن کابینت اشپزخانه جذاب وزنده


کابینت قفسه يا کمد است كه گاهي در حمام واغلب در اشپزخانه براي نگهداري مواد غذايي،لوازم پخت پز وظروف استفاده ميشود.كابينت ها در اشپزخانه هاي امروزي،اغلب بيشتر فضاي بين يخچال،اجاق گاز و سينك را اشغال مي كنند.اما در حمام ها،كابينت معمولا به صورت تكي وفقط در بالاي روشويي ويا توالت به منظور نگهداري حوله،دارد ويا وسايل بهداشتي استفاده ميشود.
در اشپزخانه هاي قديمي كه مانند اشپزخانه هاي امروزي داراي كابينت هاي ثابت و تفكيك شده ومحل مشخصي براي اجاق گاز وديگر وسايل اشپزخونه نبودند نور پردازي اغلب به وسيله يك چراغ اويز سقفي كه در مركز اشپزخانه نصب ميشد انجام ميگرفت چرا كه بيشتر فعاليت هاي صورت گرفته شده در اشپزخانه(مانند اماده سازي مواد غذايي)بر روي ميز وسط اشپزخانه انجام ميشود.
اشپزخانه هاي امروزي با رديفي از كابينت ها،اجاق گاز و يخچال جا سازي شده به موازات ودر كنار ديواري هاي اشپزخانه نيازمند شيوه ديگري از نور پردازي هستند.
براي مديريت بهتر فضاي اشپزخانه با توجه به مثلث كار وبا توجه به شرايط خاص استفاده كننده،از كابينت استفاده ميشود.طراحي صحيح كابينت در اشپزخانه،موجب ميشود تا فضاي مفيد تر وقابل استفاده تر از ان اشپزخانه براي رفاه كاربر براي استفاده از امكانات ان اشپزخانه استفاده كنند. نقطه شروع كار براي هر اشپزخانه اي،كابينت هاي ان است،چرا كه نماي ظاهر اشپزخانه ارتباط تنگاتنگي با شكل ونماي كابينت ها دارد ضمن انكه كابينت هاي اشپزخانه بايد به صورتي طراحي شوند كه نيازهاي افراد را به سهولت براورده كنند بنابراين نخستين نكته در انتخاب كابينت اين است كه چه نوع كابينتي بهترين كار ايي را براي شما بعمل مياورد؟؟؟
از اين رو كابينت ها را ميتوان از حيث سفارشي بودن و قيمت به ٢ دسته طبقه بندي كرد.
١-معمولي: اندازه وشكل اين كابينت ها مطابق استاندارد هاي متداول است.و تقريبا بصورت پيش ساخته وجود دارند.معمولا سفارش از اين نوع به كارگاهي برسد همان روز ويا حداكثر ظرف چند روز نصاب ميتواند ان را براي مشتري نصب كند.ابعاد و اندازه ها وهمچنين حالت اين نوع كابينت كلا محدود است ولي نكته قوت اين نوع كابينت ها در قيمت رقابتي انهاست كه براي همه مناسب است.
٢-سفارشي: اين نوع كابينت ها دست ساز بوده ويا با استفاده از دستگاه هاي بخصوص مانند CNC تقريبا به هر شكلي وحالتي كه مشتري مايل باشد اماده ميشوند.كابينت سازاني كه به صورت سفارشي كار ميكنند ميتوانند تقريبا با هر شكلي و حالتي كاركرد و خواسته هاي شما را براورده سازند.ازطرف ديگر بايد گفت كه اين نوع نصب به انواع ديگر گرانتر نيز ميباشند و قيمت نهايي انها با توجه به اندازه، مواد مصرفي و گزينه هاي انتخابي متغير خواهد بود.


اشپزخانه های امروزی و مدرن

👈 اشپزخانه ها از ٥٠ سال پيش تا امروز تغیيرات خيلي زيادي كرده اند.مطبخ هاي بسته قديمي كه دور از فضاهاي عمومي خانه قرار داشتند كجا!و اشپزخانه هاي امروزي كه افراد وقت زيادي از روزشان را در انها مي گذرانند وبه نوعي قلب خانه هستند كجا!!
👈 رنگ عنصر مهمي در دکوراسیون اشپزخانه های امروزی است و رنگ سفيد يكي از متداول ترين رنگ ها است.
👈 در اشپزخانه هاي امروزي همه وسايل در دسترس،كاربردي و راحت هستند.نور پردازي موضعي و كاربردي و اشپزخانه هاي امروزي ضروري است.
👈 استفاده از پلان باز وجزيره در اشپزخانه هاي امروزي باعث ادغام فضاي اشپزخانه و نشيمن و بزرگتر نشان دادن خانه ميشود.
👈 امروزه اشپزخانه ها به جز پخت و پز،محلي براي دور هم بودن اعضاي خانواده و حتي انجام كارها به حساب مي ايند.
👈در يك اشپز خانه امروزي خطوط ساده و شفاف حتي در دستگيره كشوها و كابينت ها نيز به چشم ميخورد و استفاده از اكسسوري ها در انواع مختلف به كاربردي شدن و استفاده بهتر از تمام قسمت هاي كابينت كمك شاياني ميكند.

دکوراسیون اشپزخانه

اشپزخانه های قدیمی

در اشپزخانه هاي قديمي كه مانند اشپزخانه هاي امروزي داراي كابينتهاي ثابت و جاسازي شده و محل مشخصي براي اجاق گاز،يخچال و ديگر وسايل اشپزخانه نبودند؛نور پردازي اغلب به وسيله يك چراغ اويز سقفي كه در مركز سقف اشپزخانه نصب ميشد انجام ميگرفت چرا كه بيشتر فعاليت هاي صورت گرفته شده در اشپزخانه(مانند اماده سازي مواد غذايي)بر روي ميز وسط اشپزخانه انجام ميشد .
اما اشپزخانه هاي امروزي با رديفي از كابينت ها،اجاق گاز و يخچال جاسازي شده به موازات و در كنار ديوارهاي اشپزخانه نيازمند شيوه ديگري از نورپردازي هستند.در اشپزخانه هاي امروزي بر خلاف گذشته قسمت اعظم كار بر روي سطح كابينت ها و در كنار اجاق گاز،شيراب و سينك ظرفشويي انجام ميشود كه در اكثر اشپزخانه ها همگي در كنار ديوار قرار دارند اما هنوز چراغ هاي سقفي از وسط سقف اشپزخانه اويزان هستند.و اين امر موجب ميشود تا افراد اغلب پشت به منبع نو و در زير سايه خود مشغول به كار هستند.و هنگام كار از نور كافي برخوردار نباشند؛با توجه به تعغيرات ساختار اشپزخانه كه محل انجام امورات اماده سازي و پخت و پز محسوب ميشوند به نور كافي نياز داريم مانند سطح روي اجاق گاز ، سينك ظرفشويي و سطوح روي كابينت ها كه براي اماده سازي وسايل اشپزي و مواد غذاي مورد استفاده قرار ميگرند.علاوه بر نياز اشكار به روشنايي مناسب در اين قسمتها،فضاي كلي اشپزخانه نيز بايد از نور كافي برخوردار باشد.همچنين در بسياري از اشپزخانه ها تعدادي از كابينت ها به صورت ويترين ساخته شده اند و از انها براي به نمايش گذاشتن ظروف زيبا و تزئيني استفاده شود،اين كابينت ها نيز نياز به نور پردازي داخلي دارند.


کابینت های کلاسیک و ممبران

1- امروزه با پيشرفت تكنولوژي و ساخت دستگاه هاي CNC كار بر روي وسايل سخت مانند چوب و فلز و.... راحت تراز گذشته شده است.ممبران محصولي جديد حاصل از حكاكي اين دستگاه بر روي MDF است.در اين مطلب با طرح هاي كاربردي شيك وجديد کابینت ممبران اشنا ميشويد.

2- مدل كابينت ممبران از جمله جديد ترين مدل هاي كابينت كلاسيك است كه با استفاده از حكاكي دستگاه CNC بر روي MDF ساخته ميشود.اين حكاكيها در طرح ها و با ايده هاي مختلفي انجام ميشود سپس با استفاده از روكش هاي متنوع و ضد اب PVC بصورت يك پارچه وكيوم ميشود.نتيجه اين تلاش ها،مدل هاي متنوع وزيبای کابینت ممبران است كه براي انواع اشپزخانه هاي مدرن وشيك مناسب است.

3- همانطور كه ميدانيد اين كابينت ها در عين زيبايي بسيار مدرن وخاص هستند وبراي چيدمان اشپزخانه ها ميتوان از انها استفاده كرد در ضمن قيمت ارزان تر اين مدل كابينت ها نسبت به كار چوب طبيعي باعث شده است كابينت ممبران با استقبال زيادي روبرو شود.


آشپزخانه مینیمال جدید و مدرن

امروزه طراحی دکوراسیون آشپزخانه مینیمال محبوبیت ویژه ای در میان طراحان دکوراسیون یافته است آشپزخانه یکی از مهمترین مکانهای منزل است که طراحی دکوراسیون آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از ویژگی های مهم دکوراسیون آشپزخانه مینیمال که باعث محبوبیت بیشتر این گونه طراحی ها شده است ایجاد فضایی شیک آرام و کاربردی در آشپزخانه های مینیمال است که در واقع سادگی و جلوگیری از شلوغی های آزار دهنده عامل موفقیت آن محسوب می شود
دکوراسیون آشپزخانه باید کاربردی و به دور از قرارگیری اجسام اضافی باشد. یکی از ویژگی های منفی برخی از آشپزخانه های ایرانی که ممکن است کدبانوی خانه را کلافه نماید شلوغی بیش از حد آشپزخانه است محیطی که باید همیشه تمیز، کاربردی و با دسترسی بالا برای تک تک اعضای خانواده باشد. علت محبوبیت استفاده از طراحی های مینیمال در دکوراسیون داخلی آشپزخانه های امروزی زیبا و کاربردی بودن و نیز پرهیز از استفاده لوازم غیر ضروری در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است
در طراحی آشپزخانه های مینیمال امکان دسترسی به سایر مکان های منزل نیز می تواند به سادگی به وجود آید.
رنگ سفید در طراحی مینیمال نیز کاربرد گسترده ای دارد. در طراحی های مینیمال مانند هر طراحی دیگری نورپردازی بسیار تاثیر گذار است.
از دیگر ویژگی های مثبت دکوراسیون آشپزخانه مینیمال می توان به انعطاف پذیری بالای آن برای ایجاد تغییرات در دکوراسیون آشپزخانه اشاره کرد. زیرا دیگر نیاز نیست با صرف وقت و هزینه زیاد جزئیات زیادی را تغییر دهید.


نكاتي براي داشتن كابينتهاي جذاب و زنده:

1- انتخاب هايتان را هدفدار كنيد.پراكندگي در شكل وطرح قاب ها و يا سبك هاي مختلف در ابعاد ورنگ هاي مختلف در كابينت ها به شرط اين كه هدفمند و از روي نقشه باشد زيبايي بي نظيري به اشپزخانه ميدهد.
2- منتظره ايده از افراد غير حرفه اي نباشيد!! نظر وسليقه خودتان به كمك طراح منزلتان بهتر است.افراد غير حرفه اي انتخاب سليقه شان هر چند نزديك به نظر شما باشد،باز هم شامل همه ابعاد انتخاب شما نميشود.
3- از كابينت هاي استفاده كنيد كه برند هاي معتبر و شركت هاي بزرگ انهارا ميسازند تا كالاي تك و ويژه خريداري كنيد.زيرا كار تك و اصل حامل انرژي مثبت براي شما ميباشد.
4- نسبت به اشپزخانه اي كه كابينت در ان نصب ميشود دقت نشان دهيد،نوع كاركرد فضا،رنگ ديوار هاي بين كابينت،و نوري كه به كابينت تابيده ميشود با انتخاب كابينت اشپزخانه رابطه مستقيم دارد.


ویژگی های نسل جدید کابینت و دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهمترین و پر کاربردترین قسمت های خانه است،پس باید در انتخاب کابینت،دکوراسیون و طراحی آن دقت کافی به عمل آید تا علاوه بر زیبایی برای شما بسیار کاربردی باشد.عوامل متعددی از جمله:فضای قابل دسترس،هماهنگی با دکوراسیون منزل،بودجه و ...در انتخاب کابینت آشپزخانه تأثیر دارند.
درگذشته کابینت ها به صورت فلزی و یا تمام چوب ساخته می شدند که هر کدام دارای مزایا و معایبی بودند.به طور مثال کابینت های فلزی رنگشان بعد از مدتی از بین میرفت و یا دچار زنگ زدگی می شدند که نیاز به رنگ مجدد داشتند،یا موقع باز و بسته شدن درب ها سر وصدای زیادی تولید میشد و همچنین نسبت به رطوبت حساس بودند اما از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه بودند.
در مقابل کابینت های فلزی،کابینت های تمام چوب بودند که امروزه هم. طرفدارهای بسیاری دارند و با عنوان سبک کلاسیک شناخته میشوند.در قدیم این نوع کابینت ها به شکل قهوه ای روشن یا گردویی تیره مورد استفاده بودند که علاوه بر زیبایى معایبی هم دارند،از جمله:قیمت تمام شده بالای این نوع کابینت به خاطر تمام چوب بودن آن،صرف زمان زیاد جهت ساخت،وزن بالاو محدودیت منابع چوبی که باعث مشکلات زیست محیطی می گردد.