• مدل های اشپزخانه,دکوراسیون اشپزخانه
  • مدل های اشپزخانه,دکوراسیون اشپزخانه
  • مدل های اشپزخانه,دکوراسیون اشپزخانه
  • مدل های اشپزخانه,دکوراسیون اشپزخانه

کابینت ها و انواع دکوراسیون های اشپزخانه به چند دسته تقسیم میشوند

انواع طرح ها ومدل های کابینت اشپزخانه,چیدمان دکوراسیون,ویژگی ساختاری انها

اشپزخانه موازی-اشپزخانه اپن-اشپزخانه ال-اشپزخانه یو-اشپزخانه جزیره


اجرا و پیاده سازی يک اشپزخانه با توجه به نيازهاي افراد با طرحهاي روي كاغذ و يا مجلات بسيار متفاوت است. بنابراين طراحان بايد بر طبق سليقه مشتري عمل كرده و در صورتي كه طراحي‌هايشان حتي در موارد جزئي با خواسته‌هاي مشتريان در تناقض باشد بايد از پروژه حذف گردند.
مشتري در ابتداي امر بايد خواسته‌ها و نيازهاي خود را بر روي كاغذ به طراح ارائه دهد كه اين ارائه نظر، نقش تعیین کننده ای در طراحی اولیه دارد.بنابراين در اين مرحله بايد روشن شود که مشتری به چه چیزهایی احتیاج دارد و فضا سازی برای او در اولویت باشد.
هر اشپزخانه‌ با توجه به پتانسيل اوليه خود نياز به يك سري تغييرات خاص دارد براي مثال ممكن است نياز به نوررساني بيشتر داشته باشدو يااسباب واثاثيه موجود نياز به ارتقاء داشته باشند.در طراحي آشپزخانه ايده‌ها و نظرات طراح ممكن است هر چند مطلوب، درست در نقطه مقابل نظرات و خواسته‌هاي مشتري قرار داشته باشد كه اين تناقضات ممكن است درانتخاب رنگ خودرا بيشتر نشان دهد.
انتخاب رنگ های مناسب و نورپردازي كافي در يك آشپزخانه مي‌تواند به بزرگتر جلوه دادن آن كمك شاياني كند.آشپزخانه‌هاي تاريك با رنگ‌هاي نامناسب فضا را تبديل به غاری می کند که دست و پای همه را می بندد.

وامادراینجا به بیان بسیاری از طراحی های کابینت اشپزخانه می پردازیم و ان را به تصویر می کشیم


اشپزخانه طرح خطی یا موازی

اشپزخانه طرح جزیره

اشپزخانه طرح L(ال)

اشپزخانه طرح U(یو)

اشپزخانه طرح اپن

دکوراسیون اشپزخانه

کابینت اشپزخانه مدل ال به چه صورتند وبرای چه فضایی استفاده میشوند

سیستم آشپزخانه L، این طرح در مورد فضاهای بزرگتر صدق می کند و برای بیش از یک نفر. در اینجا میز یا کانتر آشپزخانه بجای اینکه در دیوارروبرو نصب شود در مجاورت دیوار قرار می گیرد که همین مسئله امکان استفاده از فضای اشپزخانه را برای بیش از یک نفر فراهم می آورد از دیگر مزیت های قابل توجه این طرح آزاد شدن گوشه های اشپزخانه است که انتخابهای متعددی را در جهت کابینت بندی در اختیار خواهد گذاشت که از آن جمله کابینت های کنجی و بهتر از آن قفسه های چرخان است که جای بیشتری برای نگهداری وسایل در اختیارخواهد گذاشت. از نقاط قوت این طرح این است که یکی از گوشه های آشپزخانه شما آزاد خواهد بود که در صورت داشتن فضای کافی می تواند به یک میز ناهارخوری کوچک اختصاص یابد.


کابینت اشپزخانه مدل U به چه شکلند وبرای چه خونه هایی مناسب هستند

سیستم آشپزخانه U، این طرح مناسب تمام آشپزخانه ها است اگر چه بیشتر با فضاهای مربع شکل تطابق دارد. این طرح اجازه استفاده از حداکثر فضا و ذخیره سازی را می دهد. اگرچه با وجود کابینت ها و میزها ی اشغال شده توسط سه دیواراز چهار دیوار، در مقایسه با آشپزخانه های L شکل، فضای کمتری به کف اختصاص می یابد. مگراینکه فضای اشپزخانه آنقدر بزرگ باشد که با کابینتها و میزها محاط شود. گاهی وقتها بنظر می رسد در آشپزخانه های U شکل ردیف کابینتها خیلی به هم فشرده و نزدیک هستند. برای تغییر این وضعیت می توان یک دیوار را از کابینت خالی کرد و آن را تبدیل به میز صبحانه خوری کرد. ابعاد کف اشپزخانه از کابینتهای زمینی دوطرف 1500 تا 2200 میلی متر خواهد بود که این فضا اجازه استفاده کارآمد از این طرح را داده به طوریکه دو یا چند نفر قادرخواهند بود به آسانی در آشپزخانه رفت و آمد کنند.


کابینت اشپزخانه مدل خطی یا موازی چه ظاهری دارند وبرای چه اشزخانه هایی مناسب هستند

سیستم آشپزخانه خطی یا موازی,در این نوع طراحی کابینت های(یونیت ها) به صورت موازی روبروی هم قرار می گیرند وسینک گاز و یخچال در دو دیوار روبروی یک دیگر یا یک دیوار و اپن روبروی ان قرار می گیرد و معمولا در اشپزخانه های کوچک استفاده میشود ضمنا فضای مناسب بین دو سری کابینت روبروی هم حداقل باید 120 سانتیمتر باید باشد


درموردکابینت اشپزخانه مدل اپن دوست دارید بیشتر بدانید و چه شکل و شمایلی دارند

سیستم آشپزخانه طرح اپن‌: این طرح اجازه باز شدن آشپزخانه به داخل اتاق دیگر، معمولا" اتاق نشیمن را می دهد. طرح آشپزخانه اپن، طرحی است که دسترسی آسان به همه قسمتهای آشپزخانه را میسر می سازد. این طرح می تواند در هماهنگی کامل با سایر دکوراسیون منزل باشد. در این مکان کابینت ها معمولا" روی یک دیوار نصب می شوند و جزیره در حد فاصل اتاق نشیمن و آشپزخانه. در آشپزخانه طرح اپن، باید به جاسازی درست مثلث ابزار کار یخچال، سینک واجاق گاز توجه کافی داشت که سهولت فعالیت در اشپزخانه تحت الشعاع باز بودن آشپزخانه قرار نگیرد.
چیدمان کابینت اشپزخانه باید به گونه ای باشد که شکیل و چشم نواز بوده وجانمایی تمام وسایلی که در یک زمان خاص مورد احتیاج است در بهترین وضعیت دسترسی باشد بخصوص اصلی ترین آابزار کار یخچال، سینک و اجاق گاز که به آن مثلث دستیابی آشپزخانه می گویند.
یخچال، سینک و اجاق گاز هر کدام محل دپوی مواد اولیه آشپزخانه، محل آماده سازی و پردازش مواد و بالاخره عملیات پخت و پز را انجام می دهد. از آنجا که بیشترین وقت آشپز حول این سه محور صرف می گردد، نزدیکی این وسایل به یکدیگر موجب سهولت در کار خواهد شد.
همانطور که می دانید آخرین مراحل تکمیل ساختمان جانمایی آشپزخانه است و این در واقع هنر طراح آشپزخانه است که با تمامی مسائل و معایب احتمالی به جای گذاشته شده ار معماری ساختمان، کنار آید و تمامی تلاشش را به این جهت معطوف دارد که، زیبا ترین طرح ممکن را برای فضای آشپزخانه طراحی کند تا چیدمان کابینت ها هدفمند و تکنیکی انجام پذیرد.
در گذشته عمق یونیت ها در کابینتهای آشپزخانه زمینی معادل 45 سانتی متر و عرض صفحات کابینتها 50 سانتی متر بود. ولی از اوایل دهه 80 که برای اولین بار در ایران تولید کابینت آشپزخانه آغاز شد. به سبب استفاده از صفحات لب گرد، کابینت زمینی با عرض 60 سانتی متر و عمق یونیت نیز تا 56 سانتی متر افزایش یافت که بعد از آن تقریباً بعنوان ابعاد استاندارد برای یونیت زمینی بکار میرود. در مورد یونیتهای هوایی یا دیواری به عمق 30 سانتی متر و حد اکثر 35 سانتی متر و ارتفاع 70 سانتی متر تا 90 سانتی متر است که با توجه به ابعاد آشپزخانه انتخاب می شود .


واما درپایان اشپزخانه ای شیک ونمایی نو از فضای پخت پزبا کابینت اشپزخانه مدل جزیره

سیستم آشپزخانه جزیره : جزیره،میز کار مستقلی است جدای از کابینت های آشپزخانه که تا زمانی که فضای کافی برای نصب آن وجود داشته باشد می تواند در طرحها و مدل های دلخواه بصورت ثابت و یا متحرک در آشپزخانه خودنمایی کند.این میز کار در واقع میزی چند منظوره است. سطح جزیره بعنوان میز کاربردهای بسیاری می تواند داشته باشد و از بدنه آن بعنوان کابینت به خوبی می توان استفاده کرد.جزیره ثابت را می توان برای استفاده از وسایل برقی مانند کتری برقی و توستر سیم کشی کرد یا آن را به سیستم لوله کشی وصل کرده و ماشین ظرفشویی را هم روی آن نصب کرد.همینطور اگر بخواهید می توانید یک سینک اضافی هم روی آن طراحی کنیدالبته با توجه به ماهیت جزیره و جدا بودن آن از سایر کابینت های اشپزخانه حتما" باید به این نکته توجه داشت که موقعیت مکانی جزیره طوری باشد که مانع تردد نشود.